"Minule näib aga, et see iga hästi kasvatatud inimese kohus on selle eest hoolt kanda, et ta jõuetuks, nõrgaks ja 
tahtmise jõuta ei jääks, et ta keha vaimu kohane oleks! Kui ka mitte alati terves kehas terve vaim ei ela, siis peaks ometi terve vaim terves kehas asuma. Arvatakse nimelt, et kui inimene looduse krooniks on määratud, et siis tal sellepärast õigus on lõdvalt elada. Sellegipärast ei või keegi salata, et kõige suurem maapäälne varandus tervis on, see on nii üleüldiselt arusaadav asjalugu, et ma seda lähemalt seletada ei pruugi."
 (Georg Lurich 1903) 

Möödus spordiaasta 2011. Orissaare sport on muutumas üha terviklikumaks spordisüsteemiks, kus treenivad nii võistlussportlased kui harrastajad, lapsed ning eakad. Samuti teevad rõõmu Eesti tipptegijatega koostööprojektid ja ühislaagrid, mis tipnesid maailmameistrite Janika Mölderi, Gerd Kanteri, Ott Kiivika ning maailma tipus olevate sportlaste Aleksander Tammerti, Rein Taaramäe, Liina Laasma ja Pavel Loskutovi kohalolekuga. Tippsportlaste üksmeelne arvamus Orissaarest on kokkuvõetav olümpiavõitja Gerd Kanteri sõnadega Orissaare spordihoone külalisteraamatust: “Siin on suurepärased inimesed, treeningtingimused ja õhkkond!“ Spordiaktivistide ja toetajate ühine panus on aidanud Orissaare spordiarengule nii spordiürituste organiseerimisel, kui ka sportlastele kaasaelamisel, mis on peale Saare maakonna korvpalli meistrivõistluste finaalmänge meedia poolt kajastatud sõnumiga: „ Tribüünil skandeerivad inimesed
esindasid oma kodukoha identiteeti. Ühiselt seisti oma väärtuste eest väljakul ja selle kõrval.“
Orissaare spordirahva tegemised aastal 2011 said ametlikult tunnustatud Eestimaa Spordiliidu Jõud poolt kui Saare maakonna parim spordiarendaja. Sooja südamega jääme mäletama 2011. a meie seast lahkunud spordihinge Henno Seppa, kelle teod jäävad igavesti Orissaare spordirahvale tunnetatavaks. Aastal 2011 oli Orissaare noosportastele suurimaks kordaminekuks võit TV 10 olümpiastardi võistlustel. Kogu valla sportlaskonnale oli suurimaks kordaläinud ühisürituseks Rakveres toimunud Eestimaa suvemängud. Suvemängudest võttis Orissaare vald osa 35 liikmelise delegatsiooniga. Suurt rõõmu valmistas Orissaare võistkonna ühtsus, mida oleks tahtnud tunnetada mitmete teiste valdade sportlased. Ühtsus väljendus kõige ilmekamal moel, kui peastaadioni reporter hakkas koos Orissaare fännidega skandeerima juba aastaid Orissaare spordi tunnuslauseks kujunenud hüüet: “O-ris-saa-re, O-ris-saa-re!“ Ainukese vallana sai Orissaare vald tänu ühtsusele ja ühisest suust skandeeritud hüüdele Orissaare, Orissaare ääretult suure ja kõlava reklaami osaliseks. See näitab veel, et Orissaare valla sporti tuntakse ja toetatakse üle-eestiliselt ning annab meile kõigile jõudu edaspidisteks tegemisteks.
2011. aastal jätkusid juba traditsiooniks muutunud spordiüritused: 1. Erinevad korvpalli võistlused (Saaremaakonna MV, Eesti II liiga, Kuuseoksa turniir) 2. Teist aastat toimus Orissaare seeriavõistlus paigalt hüpetes ja heidetes. Aastal 2011võtsid võistlusest osa mitmed nimekad heitjad ja mitmevõistlejad (Linda Treiel, Kaie Kand, Kätlin Tõllasson, Kristo Galeta, Timo Moorast, Risto Mätas ja maailma kettaheite paremikku kuuluv Eric Cadee) 3. Väikese väina avaveeujumine. Ujumine toimub alates 2010. aastast koostöös kahe vallaga (Muhu ja Orissaare vald). 4. Teist aastat toimusid Orissaare lahtised karikavõistlused võrkpallis Illiku laiul. 5. Orissaare triatlon. Peakorraldaja Andre Kuntsel käe all ellu kutsutud Orissaare triatlon on juba teist aastat Eesti Triatloni Liidu kalendris arvestatavaks võistluseks. 2011 aastal osalesid Orissaare triatlonil mitmed Eesti triatleetide paremikku kuuluvad sportlased. 6. Tammetõrumängud on pikkade traditsioonidega, mis mõeldud lastele. Mängude ellukutsuja on tänaseks meie hulgast lahkunud üle Eesti tuntud sporditegelane Ilmar Kivi. Tänaseks jätkavad Tammetõrumängude korraldamise traditsioone perekond Kivi, Viss ja Treiel ühiselt. 7. Ülemaailmsete Käimispäevade raames toimus teist aastat järjest Orissaare Sügismatk ja sügisjooks, kus osalejate arv oli 98.
8. Jätkusid 2010 aastal ellu kutsutud Saare- ja Muhumaa lasteaedade spordipäev. Kokku osales viis lasteaeda (65 last). Lasteaedade spordipäev toimus koostöös Muhu ja Orissaare vallaga. Kohtunikena tegutsesid Milvi Viss ja Margo Rüütel. 2011. aasta kordaminekud ja uued üritused: 1. I Eesti KV Athletic Fitnessis. Esimest korda ajaloos toimusid vabariikliku tähtsusega esimesed Eesti karikavõistlused Athletic Fitnessis. Ürituse muutis omanäoliseks koostöö Orissaare valla ning Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu vahel. 2. Seiklusspordi sarja X-Dreami öine etapp. Kokku osales 750 inimest. Võistluste keskuseks oli Orissaare Spordihoone ja võistluste stardi ning finišipaik oli Orissaare staadion. 3. Eesti MV jalgrattaspordis eraldi stardiga sõidust. Suurt au tegi Orissaarele Rein Taaramäe kohalolek ja võistlemine Orissaares. 4. Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu suvelaager „FIT CAMP“ Orissaares. Peale eriti õnnestunud koostööprojekti Athetic Fitness 2011, toimus Ott Kiivika eestvedamisel esimest korda Fit Camp Foto: www.xdream.ee Orissaares. 5. VK Janika laager Orissaares. 145 VK Janika iluvõimlejat olid kaks nädalat Orissaares treeninglaagris. Laager lõppes võimlemisklubi etendusega, kus pealtvaatajate arv oli 250 inimest. 6. Ühise koostöö eesmärgil Hiiumaa kergejõustiklastega osalesid Orissaare kergejõustiklased Hiiumaa kergejõustiku meistrivõistlustel. 7. Algatasime Orissaare Gümnaasiumis lisaerialana liikumis- ja spordiõppe. Tartu Ülikooli õppejõud Toomas Proovel Lisaeriala tundides (35tundi) omandavad liikumis-ja spordiõppe loengut andmas. gümnaasiumi õpilased üldteadmised spordist (spordipsühholoogia, spordiürituste korraldamise alused, spordiajalugu, spordiõigus, lihasõpetus, taastumine ja vigastuste ennetamine, erinevate treeningviiside spetsiifika jne). 8. Eesti heitekoondise laager. Eesti heitetippudega koos oli võimalik treenida ka Orissaare noorkergejõustiklastel. Laagris viibinud sportlased Gerd Kanter, Aleksander Tammert, Heiko Väät, Ants Kiisa jt. olid laagriga väga rahul ja väitsid, et Orissaares on olemas kõik, et heal tasemel sporti harrastada. 9. Alustasime nelja valla koolide vahelise Ida-
Väike Maarja Liis olümpiasangarite Saaremaa seeriavõistluse korraldamisega 1-3 Gerd Kanteri ja Aleksander klassi lastele. Võistlussarjas osaleb kokku 50 last. Tammertiga Foto: Heiko Väät 10. Alustasime spordivõistlustega Orissaare eakatele ning sellega seoses Orissaare valla eakate meistritiitli välja andmist.
Suur tänu Orissaare tublidele sporditöötajatele ja treeneritele Orissaare spordi kiirele arengule aitas kaasa büroojuhi Andla Rüüteli tööle tulek. Andla tahe spordi heaks töötada muutsid rohkete spordisündmuste toimumise võimalikuks. Andla Rüüteli väga head isikuomadused ja arusaamine spordiarendamise spetsiifikast loovad talle suurepärase eelduse spordivaldkonnas palju korda saata. Suured tänusõnad kuuluvad veel Orissaare spordihoone töötajatele Andres Tüürile, Mai Kallasele, Vesta Kösterile ja Kristiina Ratassepale hea töö eest võistluste ja üritusterohkel aastal. Andla Rüütel ulatab käe teenekale
ujujale Hella Klausenile
Orissaare tublide treenerite käe all treenivad ja õpivad Orissaare ja mitmete naabervaldade lapsed, noored ja täiskasvanud. Meie tublid treenerid ja kehalise kasvatuse õpetajad Ly ja Jüri Link, korvpallitreenerid Mati Rüütel, Andre Kuntsel, Margo Rüütel, kulturismi-, jõusaali- ja lastetreener Raimo Tamm, võimlemis- ja aeroobikatreener Tiina Käen, naisvõimlemise treener Anne Keerd, annavad suure panuse, et meie vallale ja Eesti riigile kasvaksid tublid ja terved kodanikud.
Foto: Kalmer Saar
Aastal 2011 lõpetasid Ly ja Jüri Link pikaajalise treenerikarjääri. Ly Link on vedanud 38 aastat kergejõustiku treeninguid Orissaares. Tema eduka treenerikarjääri jooksul on talle igati ja alati toeks olnud abikaasa Jüri Link (end. tippsportlane, NSVL noorte meister võrkpallis). Jüri Link lõpetas töö võrkpallitreenerina, kellena ta tegutses 38 aastat. Läbi Ly ja Jüri Lingi treeneritöö on Orissaare vald saanud tuntust nii Eestis, kui ka väljaspool Eesti Vabariiki.
Järgmisel, 2012. aastal ootavad Orissaare spordisõpru ees mitmed huvitavad spordiüritused, kus on võimalik ise kaasa lüüa ja mitmeid suurüritusi ka kõrvalt jälgida. 28. ja 29. jaanuaril üllatame spordisõpru meistriliiga võrkpallimängudega, kus Orissaare Spordihoone on teiseks kodusaaliks TTÜ võrkpalliklubile.
Suvel toimub Ott Kiivika eestvedamisel Eesti Kulturismi ja Fitnessi Suvelaager Jalgrattaspordisõpradele pakub kaasaelamist juunis toimuv Saaremaa velotuur, mille vahefiniš on Orissaares.
Triatloni harrastajatele on hea uudis, et Orissaare triatlon on juba kolmandat aastat Triatloni liidu arvestatav etapp ja kogub oma hea korraldusega üha enam populaarsust. Osalemissoovi on avaldanud mitmed nimekad triatlonistid. Väikese väina avaveeujumise raames on planeeritud lastele ujumiskoolitus. Head koostööd ootame ka sõprusvalla Leppävirta sportlaskonnaga, kes on lubanud meile lihavõttepühadel külla sõita ühislaagrisse. Samuti loodame augustis sõita Orissaare sportlastega Leppävirta laagrisse. Kindlasti jätkuvad 2010. aastal Orissaares alguse saanud võistlused ja üritused. Paljud spordisündmused jäävad veel spordisõpradele üllatuseks.
Soovin kõikidele jõudu ja jaksu treenimisel!

 Teie spordijuht Kaire Nurja
Loe edasi!