Võistluste kokkuvõte 07.12.13

 

Saaremaa taipoksi klubi Round 3 poisid Tarmo Ruttu ja Kerdo Kütt panid end esmakordselt proovile Taipoksi amatöörvõistlustel.

Võistlused toimusid Tallinnas Sparta spordiklubis. Matše oli kokku 25 neist 21 olid amatöörmatšid ja neli semi-promatšid. Amatöörmatšides kandsid võitlejad peakaitset, kehakaitse, hambakaitse, kubemekaitse, küünarnukikaitse, 10-oz kindad mille all käesidemed ja õhukesed säärekaitsmed. 

Reeglites oli keelatud põlvelöögid näkku. Ülejäänud taipoksi tehnika oli lubatud ( käelöögid, jalalöögid, küünarnukilöögid, põlvelöögid kõhtu ja töö klintšis). Mats koosnes kolmest kaheminutilisest raundist. Raundide vahel oli minutine hingetõmbe paus.

Kohtunikud hindasid tehnikat, aktiivsust, tabavaid lööke, vastupidavust. Käe- ja jalalöökide eest sai 1 punkti tabava löögi kohta, põlve ja küünarnukilöögid 2 punkti tabavuse kohta. Löök ei läinud arvesse, kui see tabas kaitset (blokeeringut).

 Orissaare poiste matšid kujunesid neljandaks ja seitsmendaks.

 Hommik algas 10:00 kontrollkaalumisega. Pärast seda oli pikk ootamine, mil selgitati välja vastased. Oli näha, et poistes tekitas ootamine pinget. Võtsime läbi veel viimast korda tähtsamad kaitse ja ründe strateegiad.

12.15 algasid võistlused.

Pärast esimest matši läks Tarmo soojendust tegema. Matšid läksid kiiresti  ja Tarmol jäi soojendus poolikuks. Tarmo vastaseks oli Tallinna Taipoksiklubi võitleja.

Raund 1:

Tarmo võttis koheselt initsiatiivi ja alustas rünnakut käelöökidega, lõpetades seeriad tabavate jalalöökidega. Tarmo survestas vastast oma tihedate löögikombinatsioonidega jättes vastasele vähem võimalusi teostada vasturünnakuid, olles koguaeg taganev ja kaitsepositsioonis. Tarmo võitis ülekaalukalt esimese raundi, saades vastaselt vaid üksikuid ebatäpseid vastulööke.

Raund 2:

 Teises raundis muutus vastane intensiivsemaks ja hakkas Tarmot vastu survestama. Mõlemad said korralikke tabamusi. Sportlastes oli näha väsimust ja seoses sellega ka kaitses lohakust. Raundi lõpetas Tarmo agressiivsemalt kui  vastane. Tugeva jalalöögiga vastase näkku näitas Tarmo üleolekut, mis lõpetas ka raundi.

 

Round 3:

Kuna Tarmot vaevas nohu, mis takistas tal korralikult hingamast, vähendas see tema võitlusjaksu. Oli näha, et Tarmo oli väsinud. Vaatamata sellele võttis Tarmo kolmandas raundis uuesti initsiatiivi ja ründas lühikeste kombinatsioonidega, millest enamus löökidest olid tabavad. Vastane oli väsinud ja vaimselt murtud. Tarmo liikumine ja täpne tabavus muutis vastase rünnakud tühjust tabavateks sirutusteks.

Tarmo võitis matsi kohtunike üksmeelse häälega 3:0

 

Kerdo vastaseks oli samuti Tallinna taipoksi võitleja. Matš oli seitsmes, mis andis Kerdole rohkem aega soojenduseks ja ettevalmistamiseks.

Raund 1:

Vastane haaras initsiatiivi endale alustades kohe Kerdo ründamist jalalöögiga, lisades juurde tihedad käelöögiseeriad. Kerdo vastas löökidele jalalöökidega ja käelöökidega kehasse. Kerdo keskendus esimeses raundis rohkem kaitsele. Oli näha, et vastase võhm hakkas otsa lõppema, mis andis Kerdole võimaluse tagasi teenida punktid, mis ta oli kaotanud. Veidi enne raundi lõppu lõi Kerdo vastase jalust maha.

Raund 2:

Teine raund oli intensiivsem kui esimene. Mõlemad võistlejad jagasid teineteisele tihedaid löökide rahesid. Kerdo hoidis korralikult kaitset. Raundi lõpus suutis Kerdo vastast paremini tabada.

Treenerina ja suure kohtunikukogemusega teadsin, et mõlemad raundid võitis punktide järgi Tallinna Taipoksi võitleja. Ütlesin Kerdole, et tema ainus viis võita on vastane nokauteerida. Viisin Kerdo tähelepanu vastase nõrkadele kohtadele ja tuletasin meelde meie ettevalmistust võistlusteks.

Round 3:

Kerdo oli fakti ees, kas leppida olukorraga ja pidada lihtsalt viimane raund vastu või võtta end kokku ja murda vastane tugevate ja tabavate löögikombinatsioonidega.

Kerdo alustas viimast raundi sõjakalt ja ründas vastast. Mõlemad võistlejad töötasid tihedaid kombinatsioone. Kerdo tabas vastast vastase rünnaku vahele tugevate käelöökidega. Vastane näitas välja väsimust. Kerdol jäi üle ainult survestada ja leida õige hetk vastane matile lüüa. Kerdo tabas vastast korralike low-kickidega, millele järgnesid käelöögid. Vastane võttis end veel korra kokku ja ründas. Kerdo hoidis korralikult kaitset ja tegi lühikesi vasturünnakuid ja siis ja siis………….. Kerdo leidis, et on õige aeg. Kiirete ja tugevate  sirge ja tagumise haagi kombinatsioonidega tabas Kerdo vastast korduvalt. Vastasel ei jäänud muud üle kui end vaid kaitsta. Teisel seeriatabamusel vajusid Tallinna Taipoksi sportlasel käed alla kuna Kerdo tabamused olid nii tugevad, et peakaitsmest ei olnud enam kasu. Vastane oli nokaudi  lähedal. Kerdo jätkas rünnakut. Vastane püüdis veel eest põigelda aga kasutult. Kerdo alustas uute tugevate käelöökidega kuni kohtunik peatas matsi. Kohtunik luges vastasele sekundeid, jõudes kaheksani ei  suutnud vastane löökidest taastuda ja Kerdo kuulutati võitjaks.  Kerdo võitis vastase 26 sekundit enne viimase raundi lõppu. Võiduks tehniline nokaut.

 Tegemist on spordiga ja kõik käitusid väga professionaalselt, kellelgi ei olnud oma vastaste suhtes halbu tundeid. Pärast matši kallistasid ja tänasid võistlejad teineteist kogemuste eest mis teeb nad ainult targemaks, tugevamaks ja sihikindlamaks.

 Võitjad  ja kaotajad said osalemise eest diplomid, mis näitavad nende osalemist võistlustel mitte aga võitu ega kaotust kuna amatöörvõistlused on puhtalt kogemuste ja oskuste kogumiseks.

Karmo Jaadla